۱۰ نکته مهم در سئو محتوا که بازدیدکنندگان سایت تان را ۱۰ برابر می کند

سئو محتوا

آموزش سئو محتوا

بسیاری از کسانی که به تازگی کسب و کار اینترنتی خود را شروع کرده اند وقتی با معقوله سئو آشنا می شوند تصور میکنند سئو مبحثی بسیار پیچیده بوده و از آن برای خود غول میسازند و عده ای نیز با خرید و مشاهده پکیج های آموزش سئو ارزان و بی کیفیت شروع به بهینه سازی سایت خود می کنند و در نهایت در سئو سایت خود شکست میخورند و اینبار سئو را رازی میدانند که سئوکاران حاضر به اشتراک آن، نیستند.

سئو محتوا

در حالی که مباحث سئو، مبحثی شیرین، ساده و قابل درک است و مشاور وب در این بخش از مقالات آموزش سئو قصد دارد تکنیک های سئو محتوا سایت را که سئوکاران حرفه ای در بهینه سازی مقالات شان به کار میگیرند را به شما آموزش دهیم.

 

۱ – انتخاب کلمه کلیدی

کلمه کلیدی چیست؟ به کلمات یا عباراتی که کاربران برای رسیدن به مقالات مورد نیاز خود در گوگل جستجو می کنند، کلیدواژه یا کلمه کلیدی می گویند.

انتخاب کلمه کلیدی و استفاده از کلمات کلیدی در محتوای سایت از اهمیت بالایی برخوردار است و دلایل اهمیت آن را در مثال زیر ذکر می کنیم.

کسانی که به دنبال فواید زیتون هستند عبارات مختلفی را جهت رسیدن به نتایج مورد نیاز خود جستجو می کنند، به طور مثال:

خواص زیتون

خاصیت زیتون

فواید زیتون

فایده زیتون

زیتون برای چه چیزی خوبه

و…

همانطور که مشاهده می کنید جستجوکنندگان این عبارات هدف مشترکی دارند اما هر کدام از آنها از عبارت متفاوتی برای رسیدن به نتایج خود استفاده کرده اند.

از میان این عبارات باید عبارتی را در عنوان و متن مقاله خود استفاده کنیم که بیشترین جستجو را دارد، تا بیشترین ورودی را از موتورهای جستجو دریافت کنیم، به عنوان مثال:

سئو محتوا

همانطور که در تصویر بالا مشاهده می کنید عبارت خواص زیتون با ۱۰۰۰ بار جستجو در ماه بیشترین جستجو را در میان این عبارات دارد و این به این معناست که اگر ما از عبارت “زیتون برای چه چیزی خوبه” در عنوان و متن مقاله مان استفاده می کردیم و اولین نتیجه گوگل در جستجو این عبارت به ما تعلق داشت هیچ ورودی ای از گوگل دریافت نمی کردیم زیرا آن عبارت را کسی جستجو نمی کند.

و اگر ما از عبارت “خاصیت زیتون” در متن و عنوان مقاله استفاده می کردیم تنها ۱۴۰ بازدیدکننده بدست می آوردیم اما اگر از عبارت “خواص زیتون” استفاده کنیم ۱۰۰۰ بازدیدکننده از گوگل دریافت خواهیم کرد.

پس انتخاب کلمه کلیدی نقش مهمی در میزان بازدیدکنندگان سایتمان دارد. اکنون به اهمیت انتخاب کلمه کلیدی یا انتخاب کلیدواژه پی بردیم.

 

اینکه تعداد جستجو این عبارات را چگونه به دست آورده ام را به شما خواهم گفت.

بنده از ابزار کیورد پلنر (Keyword Planner) برای بررسی میزان جستجو کلمات کلیدی استفاده کرده ام. کیورد پلنر بخشی از پلت فرم تبلیغاتی گوگل ادوردز (Google AdWords) است که به تبلیغ دهندگان این امکان را می دهد که کلمات و عبارات هدف خود را بیابند تا تبلیغات هدفمند و سودآوری داشته باشند. در کل این ابزار مناسب افرادی است که به سئو و بازاریابی آنلاین می پردازند. در تصویر زیر نمونه ای از تبلیغات ادوردز را مشاهده می کنید.

بهینه سازی مقاله

ابزار کیورد پلنر علاوه بر اینکه تعداد جستجو کلمات و عبارات را نمایش میدهد، امکان نمایش کلمات و عبارات مرتبط با کلمات شما را نیز دارد و باید بدانید که در حال حاضر این ابزار رایگان نیست و نیاز به تهیه اکانت فعال تبلیغاتی دارید.

ابزار دیگری را به شما معرفی می کنم که همانند ابزار بالا کلمات مرتبط و میزان جستجو کلمات شما را نمایش می دهد. نام این ابزار کیورد تول Keyword Tool است. این ابزار نیز پولی بوده و نسبت به ابزار بالا گران تر است و تهیه آن را به شما پیشنهاد نمی کنیم.

اما امکان رایگانی که این ابزار در اختیار شما قرار میدهد نمایش کلمات مرتبط با کلمات شماست. در واقع این ابزار کلمات پیشنهادی گوگل را به شما نمایش میدهد. به مثال زیر توجه کنید.

پیشنهاد کلمات کلیدی

همان طور که در تصویر زیر مشاهده می کنید این ابزار کلمات پیشنهادی گوگل را به شما نمایش میدهد.

بهینه سازی محتوا

با توجه به تصویر بالا شاید برای شما جالب باشد که چرا زبان فارسی را به عنوان زبان کشور افغانستان در نظر گرفته است در حالی که زبان کشور افغانستان پشتو می باشد.

قبل از تحریم نام ایران در میان لیست کشورها وجود داشت اما زمانی که تحریم شد مدیر این سایت به دلیل رعایت قانون کشورش، ناخواسته مجبور به حذف ایران از لیست کشورها شد و از آنجایی که دوست نداشتند که کاربران ایرانی را از دست بدهند دست به چنین عملی زدند تا قانون کشورشان را دور بزند.

و آخرین ابزاری که قصد معرفی آن را دارم ابزار گوگل ترندز است این ابزار به شما کمک می کند تا کلمات خود را بر اساس میزان جستجو با استفاده از نمودار با یکدیگر مقایسه کنید. به طور مثال:

سئو مقاله

گوگل ترندز امکان نمایش تعداد جستجو یک عبارت را ندارد و فقط عددی بین ۰ تا ۱۰۰ را به عنوان میانگین به شما نمایش می دهد تا میزان برتری یکی عبارت نسبت به عبارات دیگر را به شما نمایش دهد.

این ابزار نیز مانند دو ابزاری که در بالا آنها را معرفی نمودیم دارای امکان نمایش کلمات مرتبط است اما در زمینه نمایش کلمات مرتبط ضعیف عمل کرده است و مناسب مشاهده کلمات مرتبط نیست.

تا زمان تهیه اکانت کیورد پلنر، می توانید از ابزار گوگل ترندز برای یافتن کلمه کلیدی برتر استفاده کنید.

 

۲ – نوشتن عنوان جذاب

عنوان مهمترین بخش یک مقاله است اگر عنوان جذابی برای مقاله تان ننویسید رتبه خوبی در نتایج گوگل نمی گیرید زمانی بر روی عنوان شما در نتایج گوگل کلیک می شود که عنوان جذابی داشته باشید.

علاوه بر بک لینک که باعث بهبود رتبه مقاله در نتایج جستجو می شود کلیک کاربران بر روی عنوان شما در نتایج جستجو نیز باعث بهبود رتبه مقاله شما در نتایج جستجو می شود.

این به این معناست که شما بدون بک لینک هم می توانید مقالات سایت تان را به صفحه اول گوگل برسانید.

در نوشتن مقاله ابتدا باید عنوان انتخاب شود سپس محتوای آن مقاله را تهیه کنید.

 

۳ – نوشتن مقاله با کیفیت

پس از عنوان مقاله، متن مقاله مهمترین بخش یک مقاله است. اگر عنوان جذاب مقاله باعث افزایش رتبه مقاله در نتایج جستجو شود متن مقاله نیز می تواند باعث کاهش رتبه آن مقاله شود. شاید از خود بپرسید چگونه؟

گوگل الگوریتم خود را بر پایه رفتار کاربر بنا کرده است از طریق رفتار کاربرانی که جستجو می کنند می تواند متوجه شود که مقاله شما با کیفیت است یا بی کیفیت. شاید باز از خود بپرسید چگونه؟

مثال: زمانی که از میان ۱۰۰ نفر، ۵۰ نفر بر روی نتیجه هشتم از نتایج جستجو کلیک کنند، بدین شکل گوگل متوجه می شود که مردم به دنبال این مقاله هستند و به آن مقاله رتبه بهتری می دهد و جایگاه آن را بالاتر از نتایجی که کلیک کمتری داشته اند قرار می دهد.

 

گوگل چگونه مقاله بی کیفیت را از مقاله با کیفیت تشخیص می دهد؟

در پاسخ باید بگوییم که به سادگی، کاربر در نتایج گوگل بر روی عنوان شما کلیک می کند وارد سایت شما می شود یک نگاه کلی به محتوای مقاله می اندازد از نظر ظاهری کیفیت مقاله را برانداز می کند اگر کیفیت ظاهری مقاله را مناسب یا قابل قبول دید سپس شروع می کند به خواندن مقاله، چند خط از متن مقاله شما را میخواند و اگر مقاله شما را مقاله خوبی نبیند و با آن رابطه برقرار نکند دکمه بازگشت را می زند و به صفحه نتایج جستجو باز میگردد و نتیجه دیگری را باز می کند.

گوگل با توجه به آدرس آی پی کاربر، رفتار کاربر را اینگونه زیر نظر می گیرد: کاربر با آی پی N کلمه X را جستجو کرد و وارد فلان صفحه شد، کاربر با آی پی N بعد از گذشت ۲۰ ثانیه به صفحه نتایج جستجو بازگشت، کاربر در سرچ کلمه X با این صفحه رابطه برقرار نکرد، نمره منفی برای این صفحه از سایت برای کلمه X در نظر گرفته شد.

زمانی که تعداد نمره منفی کلمهX  ای که در آن رتبه دارید بیشتر از رقیبانتان شود سایت شما در کلمه X در نتایج پایین تر از رقیبانتان قرار خواهد گرفت.

 

۴ – استفاده از کلمات کلیدی

در رابطه با مقاله خود یک کلمه کلیدی پر جستجو را انتخاب و از آن عیناً در عنوان مقاله خود استفاده کنید. البته شما میتوانید از از چند کلمه کلیدی در عنوان مقاله خود استفاده کنید اما باید نظم و چینش صحیح و معنا دار بودن عنوان را نیز اساس کار خود قرار دهید. و علاوه بر این نباید جذابیت عنوان را فدای استفاده از کلمات کلیدی بیشتر کنید.

در تیترها و زیر تیترها از کلمات کلیدی متنوع (مترادف) استفاده کنید.

در پاراگراف اول از کلمه کلیدی اصلی استفاده کنید. در سایر پاراگراف ها از کلمات کلیدی متنوع یا مترادف استفاده کنید.

در تگ title و تگ alt تصاویر از کلمات کلیدی متنوع و مرتبط با تصویر استفاده کنید در وردپرس alt تگ همان متن جایگزین است.

استفاده از کلمات کلیدی به گونه ای باشد که به کیفیت مقاله لطمه ای وارد نکند.

 

۵ – رعایت چگالی کلمات کلیدی در مقاله

چگالی کلمه کلیدی چیست؟ به درصد استفاده از یک کلمه یا عبارت کلیدی نسبت به تعداد کل کلمات یک متن را چگالی کلمه کلیدی می گویند.

تکرار یک کلمه یا عبارتی در مقاله، موضوع آن مقاله را برای موتور های جستجو مشخص می کند. به طور مثال زمانی که من در مقاله خود عبارت فواید روغن زیتون را چندین بار در مقاله تکرار کنم گوگل متوجه می شود که این مقاله راجع به فواید روغن زیتون است. و این باعث می شود که مقاله ما در کلمه فواید روغن زیتون در نتایج جستجو ظاهر شود.

 

فرمول محاسبه میزان چگالی یک کلمه کلیدی

Nkr / Tkn ) * 100)

Nkr = تعداد دفعات تکرار یک کلمه کلیدی

Tkn = تعداد کل کلمات در صفحه مورد نظر

 

فرمول محاسبه میزان چگالی یک عبارت کلیدی

Nkr * Nwp / Tkn ) * 100)

Nkr = تعداد دفعات تکرار یک عبارت کلیدی

Nwp = تعداد کلمات در عبارت

Tkn = تعداد کل کلمات در صفحه مورد نظر

 

هر کلمه یا عبارت کلیدی حداکثر ۱٫۵ درصد چگالی و حداقل نیم درصد چگالی داشته باشد.

استفاده از کلمه کلیدی به شکل افراطی در پیشرفت رتبه سایت نتیجه معکوس دارد، پس در استفاده از کلمات یا عبارات کلیدی زیاده روی نکنید.

 

۶ – بهینه سازی تصاویر

با بهینه سازی تصاویر مقالات می توانید میزان قابل توجهی از مخاطبانی که از طریق، بخش جستجو تصاویر به دنبال خدمات یا مقالات شما هستند را از دست ندهید. جهت سئو تصاویر به نکات زیر عمل کنید.

گوگل مطالبی که دارای تصویر هستند را بیشتر دوست دارد برای هر پست خود حداقل یک یا دو تصویر درج کنید. مطالب دارای تصویر، رتبه بهتری نسبت به مطالب بدون تصویر کسب می کنند.

گوگل به مطالبی که دارای تصاویر اختصاصی هستند رتبه بهتری می دهد. پس برای مقالات خود تصاویر اختصاصی بسازید.

در متن جایگزین یا تگ alt تصویر از کلمه کلیدی مرتبط با تصویر استفاده کنید.

در عنوان عکس یا تگ title تصویر از عبارت کلیدی مرتبط با تصویر استفاده کنید.

 

۸ – لینک سازی

در بهینه سازی سایت دو نوع لینک سازی وجود دارد. لینک سازی داخلی و لینک سازی خارجی که در زیر به توضیح هر کدام می پردازیم.

 

لینک خارجی: به لینکی که از سایت دیگران به سایت ما داده می شود لینک خارجی یا بک لینک می گویند.

لینک داخلی: به لینکی که از صفحه ای از سایت به صفحه دیگری از همان سایت داده می شود لینک داخلی می گویند.

 

لینک سازی خارجی یا همان ایجاد بک لینک چه تاثیری بر سایت ما و رتبه ما در نتایج جستجو می گذارد؟

از دیدگاه گوگل هر بک لینک به سایت ما، یک رای مثبت بوده و هرچه تعداد این رای ها مثبت بیشتر باشد رتبه بهتری در نتایج گوگل نسبت به رقبا خواهید داشت.

یکی از روش های گرفتن بک لینک، اشتراک گذاری مقالات در شبکه های اجتماعی است با اشتراک گذاری مقالات در شبکه های اجتماعی علاوه بر اینکه برای سایت خود بک لینک گرفته اید و رتبه بهتری در نتایج جستجو کسب می کنید مخاطبانی را نیز از این طریق وارد سایت تان کرده اید و به افزایش بازدید سایت تان کمک شایانی کرده اید.

لینک های داخلی همانند لینک های خارجی اهمیت بالایی دارند و هر لینک از صفحه ای به صفحه دیگری از همان سایت همانند بک لینک ارزشمند است و باعث بهبود رتبه سایتمان می شود.

 

۹ – متا تگ توضیحات

مهمترین بخشی از اطلاعاتی که موتورهای جستجو در نتایج جستجو نمایش می دهند عنوان و متا تگ توضیحات است که در بخش نوشتن عنوان جذاب به میزان اهمیت عنوان مقاله اشاره نمودیم که هدف از انتخاب عنوان جذاب برای مقاله، ترغیب کاربران به کلیک بود.

دومین بخشی که باعث ترغیب بیشتر مخاطبین برای کلیک بر روی سایت ما در نتایج جستجو می شود متا تگ توضیحات یا همان متا دسکریپشن (Meta Description) است.

به همین خاطر متاتگ توضیحات نیز از اهمیت بالایی برخوردار است و باید در این بخش متنی بنویسیم که کاربران را ترغیب به کلیک کنند. در بخش متاتگ توضیحات می توان ۱۶۵ کاراکتر متن قرار داد. پس سعی کنید از این ۱۶۵ کاراکتر به درستی استفاده کنید و متن های جذاب و ترغیب کننده ای را برای مقاله خود بنویسید تا در نتایج بالاتر از رقیبان خود قرار بگیرید.

در صورتی که این بخش را خالی رها کنید موتورهای جستجو به صورت خودکار بخشی از متن آن مقاله، بخصوص پاراگراف اول را به عنوان متا توضیحات در نظر می گیرند.

و پیشنهاد می کنیم خودتان این بخش را با متن ترغیب کننده ای که شامل کلمات کلیدی اصلی است پر کنید.

 

۱۰- برچسب مقاله

بسیار از وبسمتران هنوز متوجه نشده اند که این بخش چه کاربردی دارد و چگونه باید از آن استفاده کنند. به کرات دیده ام که از برچسب ها برای ورودی گرفتن استفاده می کنند و بیش از ۱۰ برچسب با عبارات طولانی برای مقاله خود قرار می دهند.

همانطور که با استفاده از دسته بندی، کاربران سایت را به مقالات دلخواهشان هدایت می کنیم از برچسب یا تگ نیز به همین منظور باید استفاده کنیم. به عنوان مثال اگر سایت مجله ای دارید و عکس هایی از مهران مدیری در سریال فلان را در سایت قرار داده اید تنها درج مهران مدیری به عنوان برجسب کفایت می کند. و استفاده از برچسب های بیشتر توصیه نمی شود، زیرا استفاده بیش از ۵ و نهایت ۱۰ برچسب برای مقالات تاثیر منفی در سئو مقاله می گذارد.

 

منبع: moshavereweb.com

3 دیدگاه برای “۱۰ نکته مهم در سئو محتوا که بازدیدکنندگان سایت تان را ۱۰ برابر می کند

  1. امیر :

    سلام
    از نکات جالبی که مطرح کردید استفاده کردم. چند وقتی بود دنبال موضوعی بودم در این مقاله پیدا کردم. ممنون

پاسخی بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *