رتبه الکسا چیست و چه اهمیتی دارد؟ و نحوه ثبت سایت در الکسا

نحوه ثبت سایت در الکسا

رتبه الکسا چیست و چه اهمیتی دارد؟ نحوه ثبت سایت در الکسا چگونه است؟ و چگونه می توانم رتبه الکسا سایت خود را مشاهده کنم؟ در ادامه به این سوالات و سوالات بیشتری پاسخ خواهیم داد. با ما همراه باشید.

 

رتبه الکسا چیست؟

سایتی به نام الکسا با آدرس alexa.com در سال ۱۹۹۶ با هدف رتبه بندی وب سایت ها، بر اساس میزان ترافیک و محبوبیت آن ها راه اندازی شد.

سایت الکسا که توسط شرکت الکسا اینترنت عرضه شده بود سه سال پس از آغاز فعالیت خود یعنی در سال ۱۹۹۹ توسط شرکت آمازون خریداری شد و هم اکنون الکسا یکی از زیر مجموعه های شرکت آمازون است.

بالاترین رتبه در الکسا همانند کنکور سراری کشورمان، رتبه یک است و این رتبه یک در حال حاضر به محبوب ترین و پربازدیدترین سایت در جهان، یعنی گوگل تعلق دارد که می توانید رتبه الکسا آن را در تصویر زیر مشاهده کنید.

رتبه الکسا چیست

 

سایت الکسا علاوه بر رتبه سایت ها چه اطلاعاتی را نمایش می دهد؟

سایت الکسا علاوه بر نمایش رتبه سایتمان، اطلاعات مهم دیگری را به ما نمایش می دهد که در زیر به معرفی و توضیح هر کدام از آنها می پردازیم.

 • نمایش نموداری رتبه سایت در چند ماه گذشته
 • نمایش منطقه ای بازدیدکنندگان ( که از چه کشورهایی و با چه درصدی از سایت بازدید می شود ).
 • نمایش نرخ خروج بازدیدکنندگان (بازدیدکنندگانی که پس از ورود به صفحه سایت از صفحه دیگری دیدن نمی کنند و از سایت خارج می شوند).
 • نمایش میانگین بازدید از صفحات سایت ( که به طور متوسط هر بازدیدکننده از چند صفحه سایت دیدن می کند ).
 • نمایش میانگین ماندگاری بازدیدکنندگان در سایت ( که بازدیدکنندگان به طور میانگین چه مدت در سایت باقی می مانند ).
 • چند درصد از بازدیدکنندگان سایت از طریق موتورهای جستجو وارد سایت شدند و چه کلماتی را جستجو کرده اند.
 • چه درصدی از بازدیدکنندگان سایت از طریق چه سایتی وارد سایتمان می شود. ( کلیک بر روی بنرهای تبلیغاتی آن سایت در دیگر سایتها و کلیک بر روی بک لینک های سایت و … )
 • نمایش آدرس سایت هایی که بازدیدکنندگان قبل از ورود به سایت ما از آن سایت ها دیدن کرده بودند و چه درصدی از بازدیدکنندگان سایت پس مشاهده آن سایت ها وارد سایت ما شده اند.
 • نمایش آدرس سایت هایی که بازدیدکنندگان پس از خروج از سایت ما وارد آن سایت ها شده اند.
 • نمایش بک لینک های سایت یا لینک هایی که از سایت های دیگر به سایت ما داده شده اند.
 • نمایش سایت های مشابه یا رقیب.
 • نمایش ساب دامین های سایت و درصد بازدیدکنندگانی که هر ساب دامین به خود اختصاص داده است.
 • نمایش سرعت لود سایت نسبت به سایر سایت های موجود در رتبه بندی الکسا.
 • نمایش ویژگی های بازدیدکنندگان مانند جنسیت، سن، تحصلیات، میزان درآمد و اطلاعات تحلیلی دیگر.

 

رتبه الکسا چه اهمیتی دارد؟

ایجاد اعتماد در کاربران: داشتن رتبه خوب در الکسا، نشانه محبوبیت سایت در میان کاربران است به همین دلیل بالا بودن میزان رتبه سایت در الکسا موجب اعتماد در کاربران می شود.

 

توجه: اگر میخواهید که رتبه الکسا سایت خود را بهبود و یا کاهش دهید به شما توصیه می کنیم که مقاله راز کاهش رتبه الکسا ایران سایتهای حرفه ای در کوتاه ترین زمان را حتما مطالعه کنید.

 

دریافت سفارش تبلیغات بیشتر: در صورتی که یک سایت پر بازدید داشته باشید و بخواهید از طریق گرفتن سفارش تبلیغات بنری، رپورتاژی و … از سایت تان کسب درآمد کنید، رتبه الکسای سایت شما نقش بسیار مهمی در دریافت سفارش تبلیغات دارد، چرا که تبلیغ دهندگان در زمان تصمیم گیری انتخاب سایت مورد نظر جهت درج تبلیغ، رتبه الکسا و اطلاعاتی که الکسا از رفتار بازدیدکنندگان آن سایت به نمایش می گذارد را یکی از پارامترهای خود قرار می دهند. به همین خاطر الکسا می تواند سند نسبتاً معتبری برای اثبات کیفیت و واقعی بودن بازدیدکنندگان باشد.

با مثالی که در بخش انتخاب سایتی مناسب جهت تبلیغات خود خواهیم زد بیشتر به اهمیت الکسا در دریافت سفارش تبلیغات بیشتر پی خواهید برد و آن را به خوبی درک خواهید کرد.

 

انتخاب سایتی مناسب جهت تبلیغات خود: در صورتی که بخواهیم در سایتی تبلیغ انجام دهیم نیاز به بررسی کیفیت و میزان بازدید آن سایت داریم. و یکی از بهترین ابزارهای سنجش کیفیت سایت ها جهت تبلیغ، ابزار تحلیلی الکساست. که به ما کمک می کند تا متوجه شویم آیا کاربران به مطالب این سایت علاقه مند هستند و چقدر با مطالب این سایت ارتباط برقرار می کنند.

که با بررسی موارد زیر می توان به میزان علاقه مندی بازدیدکنندگان به سایت پی برد.

 • رتبه الکسا سایت
 • مدت ماندگاری بازدیدکنندگان در سایت
 • بازدیدکنندن از چه تعداد از صفحات سایت بازدید می کنند
 • میزان بانس ریت یا نرخ خروج سایت که میزان خروج کاربران پس از مشاهده یک صفحه را نمایش می دهد.
 • تعداد بک لینک ها ( مقالات با کیفیت بک لینک جذب می کنند).
 • بازدید کنندگان با چه کلماتی وارد سایت می شوند. ( به طور مثال ممکن است نیمی از بازدیدکنندگان سایتی با کلمات و مقالات مستهجن از موتورهای جستحو ورودی دریافت کرده باشد).

و…

 

علاوه بر این اطلاعات الکسا می تواند ما را از دست کلاهبرداران نجات دهد.

به طور مثال سایتی جهت افزایش رتبه الکسا اقدام به خرید پاپ آپ می کند تا رتبه الکسای سایت خود را با بازدیدکنندگان غیر طبیعی افزایش دهد تا سفارش تبلیغات بیشتر و گرانتری را دریافت کند.

پاپ آپ ها همان پنجره های مزاحمی هستند که با وارد شدن به سایتی یا با اولین کلیک در آن سایت به صورت خودکار و ناخواسته یکباره باز می شوند و موجب آزار کاربران می شود.

مدیر این سایت با هدف فریب تبلیغ دهندگان که تظاهر کند سایت پر بازدیدی دارد، با استفاده از خرید پاپ آپ موفق به افزایش رتبه الکسا خود می شود.

اگر تبلیغ دهندگان اطلاعات الکسای این سایت را مورد بررسی قرار ندهند، و تنها به رتبه آن سایت اکتفا کنند به دامی که این مدیر سایت برای تبلیغ دهندگان پهن کرده است گرفتار خواهند شد و تبلیغات آنها بازدهی بسیاری کمی خواهد داشت و در نهایت در تبلیغاتی که انجام داده اند شکست خواهند خورد.

قبل تر به امکانات الکسا که چه اطلاعاتی را به نمایش می گذارد اشاره کردیم که یکی از امکانات الکسا که مجدداً به آن اشاره می کنیم: « نمایش آدرس سایت هایی که بازدیدکنندگان قبلا از ورود به سایت ما از آن سایت ها دیدن کرده بودند و چه درصدی از بازدیدکنندگان سایت پس مشاهده آن سایت ها وارد سایت ما شده اند ».

با توجه به این امکانی که الکسا در اختیار ما قرار داده است می توانیم متوجه شویم که چند درصد از بازدید کنندگان این سایت از طریق پاپ آپ وارد این سایت شده اند چرا که پاپ آپ های خریداری شده در زمان اجرا، ابتدا وارد سایت فروشنده پاپ آپ شده سپس به آدرس سایت مشتری منتقل یا ریدایرکت می شوند.

با توجه به درصد بازدیدکنندگانی که از طریق موتورهای جستجو وارد این سایت می شوند نیز می توان به طبیعی بودن بازدیدکنندگان این سایت پر برد.

 

در این بخش پی بردیم که اطلاعات و آمار تحلیلی الکسا می تواند در بازاریابی اینترنتی و انجام تبلیغات در سایت ها کمک شایانی به ما در انتخاب سایت کند.

 

ابزاری مناسب جهت بررسی رقبا در سئو: با بررسی سایت های رقیب در الکسا، می توانیم به اطلاعاتی دست پیدا کنیم که از آنها در سئو سایت خود استفاده کنیم و از رقبا پیشی بگیریم که در زیر به این اطلاعات مهم اشاره می کنیم.

سایت های رقیب در چه کلماتی از موتورهای جستجو رتبه خوبی کسب کرده اند و از آن کلمات چه میزان بازدید دریافت می کنند تا ما هم بر روی آن کلمات کار کنیم.

سایت های رقیب از چه سایت هایی بک لینک گرفته اند تا ما هم از آن سایت ها بک لینک دریافت و یا خریداری کنیم.

 

تولبار الکسا چیست؟

تولبار الکسا یک پلاگین یا افزونه است که بر روی مرورگر های اینترنت نصب می شود. این پلاگین به هدف بررسی رفتار مخاطبین سایت جهت رتبه بندی و تحلیل سایتها توسط الکسا ساخته شده است.

 

الکسا سایت ها را چگونه رتبه بندی می کند؟

همانطور که در ابتدا گفتیم الکسا سایت ها را بر اساس میزان ترافیک و محبوبیتی که دارند رتبه بندی می کند.

 

الکسا چه ترافیک هایی را بررسی می کند؟

بازدیدکنندگانی که از طریق موتورهای جستجو وارد سایت می شوند.

بازدیدکنندگانی که از طریق کلیک بر روی بک لینک های شما وارد سایت می شوند.

بازدیدکنندگانی که از طریق کلیک بر روی بنر های تبلیغاتی شما در سایت های دیگر وارد سایت می شوند.

بازدید کنندگانی که به طور مستقیم وارد سایت می شوند ( با وارد کرد آدرس سایت شما در بخش آدرس مرورگر به طور مثال moshavereweb.com ).

 

الکسا چگونه متوجه ورود این بازدیدکنندگان به سایت ما می شود؟

همانطور که قبلا اشاره کردیم الکسا با استفاده از تولبار الکسا خود که بر روی مرورگر بازدیدکنندگان نصب شده است می تواند رفتار بازدیدکنندگان سایت را بررسی و تحلیل کرده و به سایت ها رتبه دهد.

الکسا علاوه بر تولبار خود از تولبار های دیگری که با سایت الکسا همکاری دارند و بر روی مرورگر نصب می شوند نیز ترافیک سایت ها را مورد بررسی قرار می دهند.

الکسا علاوه بر این روش ها روش های دیگری نیز دارد که آنها را مانند رازی حفظ کرده و آنها را افشا نمی کند.

اما با توجه به اطلاعاتی که نمایش می دهد می توان متوجه شد که الکسا چه پارامترهایی را برای رتبه بندی در نظر گرفته است.

به عنوان مثال تعداد بازدیدکنندگان، تعداد بازدید از صفحات، میانگین ماندگاری کاربران در سایت، میزان نرخ خروج و یا بانس ریت و …

 

آیا موضوع فعالیت سایتمان در بهبود رتبه الکسا تاثیر می گذارد؟

در پاسخ به این سوال باید بگویم که بله، موضوع سایت در رتبه الکسا تاثیرگذار است. شاید از خود بپرسید چگونه؟

همان طور که در بالا اشاره کردیم یکی از روش های بررسی ترافیک سایت، نصب تولبار الکسا توسط بازدیدکنندگان است.

آیا مخاطبین سایت مجله ای که به دنبال مقالات آشپزی، سلامتی، خانه داری و … هستند از تولبار الکسا استفاده می کنند. قطعا جواب خیر است چون این مخاطبین اصلا نمیدانند که تولبار الکسا چیست که بخواهند آن را نصب کنند. اما مخاطبین سایت مشاور وب از وبمستران یا مدیران سایت ها هستند که جهت بررسی رتبه سایت خود و رقبا در الکسا و یا بررسی سایت ها جهت سفارش تبلیغات از تولبار الکسا استفاده می کنند.

به دلیل اینکه مخاطبین مشاور وب از تولبار الکسا استفاده می کنند سایت مشاور وب رتبه بهتری نسبت به سایت مجله ای می تواند کسب کند.

پس موضوع سایت می تواند در رتبه الکسا سایت تاثیرگذار باشد.

 

آیا رتبه الکسا تاثیری بر سئو سایت می گذارد؟

پاسخ خیر است. زیرا الکسا و گوگل دو سایت مجزا بوده که هر کدام خدماتی را ارائه می کنند و هیچ ربطی به یک دیگر ندارند.

اما کارهایی که برای سئو سایت خود انجام می دهید تا بازدیدکننده بیشتری را از موتورهای جستجو جذب کنید در رتبه الکسا شما تاثیر می گذارد.

پس بهینه سازی سایت در رتبه الکسا سایت تاثیر می گذارد اما رتبه الکسا بر سئو سایت هیچ تاثیر و دخالتی ندارد.

 

نحوه ثبت سایت در الکسا

برای ثبت سایت در الکسا نیازی نیست که شما دست به انجام کاری بزنید و ربات های الکسا با پیدا کردن بک لینک های سایتتان، به صورت خودکار سایت شما را تحلیل خواهند کرد و در سایت الکسا ثبت خواهند شد.

 

رتبه الکسا سایت من چند است؟

جهت مشاهده رتبه الکسا سایت خود، بر روی مشاهده رتبه سایت در الکسا کلیک کنید سپس آدرس سایت خود به شکل زیر در کادر تایپ کنید و سپس بر روی Run Analysis کلیک نمایید.

سایت الکسا چیست

 

منبع: moshavereweb.com

پاسخی بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *